• Producent: Electronic Arts
  • Kategoria: Gry PSP
  • Grupa wiekowa: 12+
  • PEGI (wiek gracza): angielska

tryb gry: single player
nośnik: 1 UMD

The Sims 2: Castaway jest kolejnym tytułem z cieszącej się ogromną popularnością i wydawanej przez koncern Electronic Arts kolekcji towarów. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z klasyczną strategią, nawiązującą do gry wydanej na komputery osobiste. Castaway gromadzi bowiem szereg uproszczeń, koncentrując też uwagę gracza na nieco innych typach problemów. Co ciekawe, nie jest to pierwsza gra z linii The Sims, opowiadająca o przygodach tytułowych rozbitków. Na PC przygotowano już bowiem grę The Sims: Castaway Stories. Pod względem sposobu prezentacji świata gry opisywany tytuł bardziej przypomina jednak nastawiony na japońskiego odbiorcę MySims. Castaway powstał z myślą o posiadaczach czterech różnorodnych konsol – PS2, PSP, Wii i DS. Różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami dotyczą z zasady jakości oprawy audiowizualnej.

Jeszcze przed rozpoczęciem zabawy musimy oczywiście utworzyć co najmniej jednego Sima. W wyniku rozbicia się statku, na którym podróżował wynajdzie się on na wspomnianej już bezludnej wyspie. Podstawowym problemem, z którym gracz musi sobie nieprzerwanie radzić jest przeżycie w niezwykle niekorzystnym środowisku. Przykładowo, musimy ustalić sposoby pozyskiwania pożywienia. Możemy zajmować się zbieraniem owoców, uprawianiem ziemi, czy wreszcie polować na zamieszkujące wyspę dzikie zwierzęta. Mnóstwo z tych akcji wymaga jednak przygotowania trafnych narzędzi. Gracz może na przykład wytwarzać symboliczne włócznie. W pierwszej kolejności należy jednak pozyskać obiekty konieczne do ich skonstruowania.

Równolegle należy również zadbać o odzież oraz schronienie. W tym drugim przypadku należy oczywiście zebrać odpowiednią liczba materiałów koniecznych do postawienia odpowiedniej chatki. Niemało wykorzystanecznych przedmiotów można odnaleźć nie tylko na wyspie, lecz i przy brzegu. Są to oczywiście rzeczy, które znajdowały się na zatopionym statku. Kolejną ważną potrzebą jest towarzystwo innych Simów. Co atrakcyjne, jeśli gracz wybrał pojedynczego Sima, musi stworzyć obiekty, z którymi (jednostronnie oczywiście) sterowana postać będzie mogła porozmawiać. Wyspa zamieszkiwana jestpoprzez szympansy, z którymi można spróbować się zaprzyjaźnić.

Po dokonaniu wszystkich koniecznych czynności można wreszcie przystąpić do bardziej detalowej eksploracji przygotowanej poprzez producentów gry wyspy. W taki właśnie sposób pozyskujemy nowe przedmioty, a nawet odkrywamy mapę prowadzącą do ukrytego skarbu. Celem ostatecznym jest oczywiście zbudowanie tratwy. Oprawa wizualna gry utrzymana jest w dość nietypowej dla linii The Sims estetyce mangowej, co istotnie widać na przykładzie znajdujących się na ekranie postaci.