• Producent: Hendi
  • Kategoria: Pozostałe wyposażenie gastronomii

✓ pozwala na jednoczesne gotowanie i wędzenie potraw w komorze pieca konwekcyjno-parowego. Oszczędza to czas przygotowania posiłku a także przestrzeń i koszty zakupu, ponieważ nie potrzeba już dodatkowego urządzenia do wędzenia.

To nieprzeciętne rozwiązanie do wędzenia, dzięki któremu można w prosty sposób rozszerzyć menu.W ciągu kilku minut można dać potrawom naturalny aromat dymu. Do wyboru aż 10 różnych aromatów uzyskiwanych z drewnianych zrębków różnorodnych gatunków drzew.

na dodatek do drewnianych zrębków można dodawać zioła, co jeszcze bardziej rozszerza paletę uzyskiwanych aromatów✓ APARAT SKŁADA SIĘ Z:1. Skrzynki wędzarniczej z grzałką:Całość wyprodukowana ze stali nierdzewnej, przystępna do utrzymania w czystości.rozmiar całkowity 242×307x(H)107 mmwymiar pudła na zrąbki 242×150x(H)91 mmUchylana i perforowana pokrywa ze stali nierdzewnejUchwyt ze stali rdzoodpornej (używać rękawice ochronne przy wyjmowaniu z pieca)Grzałka o mocy 240 WElement ten wkłada się do komory piecaMoże być użytkowana także w innych piecach o stosownie znacznej komorze.moc 240 Wnapięcie 230 Vwaga 4,5 kg2.

Skrzynki sterowniczej:Całość wytwarzana ze stali rdzoodpornej, łatwa do utrzymania w czystości.wymiar całkowity 123×156x(H)85 mmElement ten ustawia się poza komorą piecaSkrzynka zaopatrzona została w:kabel elektryczny zakończony wtyczką z bolcem uziemiającymw kabel elektryczny do podłączenia ze skrzynką wędzarnicząwłącznik głównypokrętło sterowania grzałką w skrzynce wędzarniczej...

Podobne produkty w kategorii Pozostałe wyposażenie gastronomii